Gå ner i tid förälder

Hej!

Jag vill gå ned i tid för att hinna lämna mina barn på dagis och skola. Mina ordinarie arbetstider är 06.00-15.00 och jag vill gå ner i tid och arbeta 07.30-15.30 vilket min arbetsgivare då nekar med motivationen att de ej kan planera jobb på mig ordentligt för att citat "trafiken och köerna är som värst vid den tiden" så då fick jag att jag kan få gå ner till arbetstiderna 07.00-15.00..  vilket då blir problematiskt då jag måste be skola och förskola att öppna tidigare för att jag då måste lämna dom vid 06.15 respektive 06.20 ( de går ej i samma skola)  för att hinna till jobbet då 07.00 vilket bara kommer bli en stress för mig.. jag undrar då är chefens motivation verkligen en så påtaglig störning för företaget att de kan neka mig? 

(Min sambo har fått ändrade arbetstider och kan därför inte lämna på föris
)
Mvh
Cecilia

Kommentarer

  • Hej Cecilia!

    Det du beskriver är en vanlig situation, och arbetsgivaren får bara neka din önskade arbetstidsförläggning om de kan visa att den innebär en tydlig och konkret påtaglig störning i verksamheten – inte bara allmänna problem som trafik eller ”svår planering”.

    Som anställd har du rätt att begära deltid för att kunna lämna och hämta barn. Om arbetsgivaren säger nej måste de kunna motivera det ordentligt och visa varför just 07.30‑start skulle skapa stora problem.

    Om du är medlem i Transport kan du få hjälp direkt av avdelningen eller skyddsombudet på din arbetsplats. De kan ta dialogen med arbetsgivaren och begära förhandling om det behövs.
    Är du osäker på vilken avdelning du tillhör finns uppgifterna på Mina Sidor.

    Hoppas det hjälper dig vidare!
    Med vänliga hälsningar
    Sv. Transportarbetarförbundet.
    Jon Wall Administratör
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.